Za nami już dziesięć edycji warsztatów Marcina Gabora
9 czerwca 2015 roku, czyli dokładnie w miniony wtorek, około godziny 17:09 zakończyła się X edycja warsztatów piłkarskich pod hasłem „Piłka nożna – poznaj ją od nowa”. Podczas jubileuszowej odsłony spotkań, wymyślonych i powołanych do życia przez Marcina Gabora, gościliśmy w Katowicach. Zapraszamy do naszego podsumowania – bieżącego spojrzenia oraz ujęcia historycznego.
Pomysł niestandardowych szkoleń piłkarskich przejawiał się w przemyśleniach Marcina Gabora przez wiele miesięcy. Ostatecznie w lutym 2010 roku zapadła decyzja o zorganizowaniu warsztatów za około dziewięćdziesiąt dni. Faktycznie, premierowe spotkanie miało miejsce na początku maja 2010 w Warszawie. Już wówczas należało mówić o swoistym fenomenie, ponieważ autorska idea zgromadziła grupę kilkunastu Uczestników. Mimo że w tamtym okresie promocja ograniczała się jedynie do informacji na stronie internetowej marki ScoutingPRO. Decydujący okazał się fakt, że powoli stawała się rozpoznawalna filozofia piłki nożnej Marcin Gabora. Zupełnie inna od standardowej, obalająca mity oraz stereotypy, jak również niezwykle precyzyjna w swym opracowaniu.
Aż do dzisiaj nie uległo zmianie przesłanie warsztatowe. Trener Gabor nieustannie zwraca uwagę na prawdziwe problemy polskiej piłki, ich destrukcyjny wpływ na ewentualny rozwój futbolu w naszym kraju. Dużo czasu poświęca na omówienie niezrozumienia piłki nożnej i wytłumaczenie niewłaściwego postrzegania tej skomplikowanej dyscypliny sportu. Podkreśla nadrzędną rolę zagadnień strategiczno-taktycznych, wyjaśnia konieczność uznania strategii, taktyki, organizacji i systemu gry jako najważniejszych terminów piłkarskich. Niezwykle istotny aspekt szkoleń stanowi prezentacja szczegółowej filozofii piłki nożnej Marcina Gabora, analitycznego podejścia do kwestii boiskowych oraz pozaboiskowych, przedstawienie faktycznie merytorycznej analizy taktycznej, sposobu odczytywania pojedynczych sytuacji na murawie, jak również poszczególnych następstw.
X edycja warsztatów stała pod znakiem dużej interakcji z Uczestnikami, ponieważ grupa szkoleniowa okazała się bardzo aktywna. Dotyczyło to nie tylko zapytań kierowanych do prelegenta, ale również dyskusji pomiędzy słuchaczami. Każde szkolenie ma – oczywiście – wytyczony scenariusz, jednak dygresje Trenera Gabora, nowe przykłady, inne analizowane sytuacje, czy wnioski Uczestników powodują, że wszystkie spotkania posiadają niepowtarzalny charakter. Ten fakt, jak również szeroki zakres wiedzy i wysoki poziom merytoryczny, skłaniają część osób do powtórnego stawiennictwa.
Warsztaty są też niezwykle ważną częścią programu „Rozwój Trenerów według TrainerPRO”, dlatego obecny był również szkoleniowiec współpracujący z agencją analityczno-doradczą.
Galeria zdjęć, opowiadająca o wydarzeniach X edycji warsztatów, znajduje się w tym miejscu.
- W ciągu pięciu lat zapracowaliśmy – wraz z ludźmi wspierającymi mnie organizacyjnie - na dziesięć edycji. To wspaniała, ale i nie do końca oczekiwana sytuacja, ponieważ przed pierwszym szkoleniem wcale nie byłem pewny, czy kiedykolwiek zgromadzę odpowiednio liczne audytorium. A jeśli już tak się stanie, to czy zainteresowanie będzie utrzymywało się na odpowiednim poziomie. Od początku wiedziałem, że idea jest trafiona, jednak po dziesięciu edycjach mogę z satysfakcją stwierdzić, że warsztaty stanowią aktualnie ważny punkt edukacyjny w kontekście polskiego futbolu – opowiada Marcin Gabor.
- Wspomniałem na wstępie o osobach, pracujących na sukces warsztatów. W pierwszej fazie projektu pomagali mi Magdalena oraz Krzysztof Zdańscy. Od początku do dziś obecny jest w różnych rolach Damian Ogłaza, natomiast od wielu edycji najmocniej w rozwój przedsięwzięcia angażuje się moja Żona, Anna Gabor. Całemu pionowi organizacyjnemu serdecznie dziękuję! – puentuje pomysłodawca szkoleń.
Po dziesięciu edycjach czas na zestawienia statystyczne, które obrazują historyczny przebieg warsztatów.
- Liczba edycji: 10
- Liczba spotkań: 13
- Liczba dni warsztatowych: 19
- Liczba miast: 6 (Warszawa x5, Kraków x3, Katowice x2, Poznań, Wrocław, Wręczyca Wielka/Częstochowa)
- Liczba przemierzonych kilometrów: 4814
- Średnia liczba Uczestników na jedno spotkanie: 13,8
- Największa odległość, jaką Uczestnik pokonał na szkolenie: 600 kilometrów (1200 kilometrów w dwie strony)
- Statystyka grup zawodowych wśród Uczestników:
- 64% - Trenerzy
- 12% - Osoby wiążące przyszłość z piłką nożną
- 10% - Dziennikarze
- 5% - Piłkarze
- 5% - Scouci
- 3% - Działacze
- 1% - Menedżer
- Statystyka województw, z których pojawili się Uczestnicy:
- 40% - Śląskie
- 17% - Mazowieckie
- 14% - Małopolskie
- 8% - Wielkopolskie
- 7% - Dolnośląskie
- 4% - Warmińsko-Mazurskie
- 2% - Łódzkie
- Lubelskie
- Świętokrzyskie
- Zachodniopomorskie
- 1% - Podkarpackie
- Podlaskie
- Reprezentowane Kluby (wybrane):
- Legia Warszawa
- Śląsk Wrocław
- Ruch Chorzów
- Widzew Łódź
- Stomil Olsztyn
- Wigry Suwałki
- GKS Tychy
- Pogoń Siedlce
- Energetyk ROW Rybnik
- Raków Częstochowa
- Stal Mielec
- Legionovia Legionowo
- Nielba Wągrowiec
- Rekord Bielsko-Biała
- Szombierki Bytom
- Polonia Środa Wielkopolska
- OKS Otwock
- AP Progres Kraków