Napisz do nas

kontakt

Zachęcamy do kontaktu z marką TrainerPRO! Zapewniamy, że żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi. Informacje ogólne: biuro@trainerpro.pl

czytaj dalej

Dla Klubów

oferta dla klubów

Marka TrainerPRO przygotowała dla Klubów piłkarskich w całej Polsce – począwszy od Ekstraklasy, na IV lidze kończąc – szeroki zakres wsparcia, profesjonalizującego ich funkcjonowanie.

czytaj dalej

Idea projektu

idea projektu

Mijają kolejne lata, jednak w polskiej piłce nożnej nadal dokonują się zmiany ledwie pozorowane lub należące do kategorii przemian kosmetycznych. Postrzeganie futbolu wciąż bazuje na...

czytaj dalej
Program do analizy taktycznej - LongoMatch

Aktualności

2016
17
stycznia

Zabezpieczenie prawne środowiska pracy trenerów

Dodane 17.01.2016 przez TrainerPRO

 

Zawód Trenera to niezwykle wielopłaszczyznowa i skomplikowana profesja, wymagająca od szkoleniowców – pragnących wykonywać swoje powinności w sposób profesjonalny – szerokich kompetencji oraz dbałości o mnóstwo detali. Aby jednak praca szkoleniowa mogła odbywać się w odpowiednich warunkach, bez przykrych niespodzianek, potrzebne jest wsparcie prawne – zabezpieczające interesy Trenera. Fachowej pomocy w tej dziedzinie może udzielić, w ramach Usługi Partnerskiej marki TrainerPRO, „Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Laszczyk”. Warto jednak również samemu posiąść wiedzę, pozwalającą w rzetelny sposób przygotować się do współpracy z Klubem. Dlatego polecamy artykuł autorstwa Dariusza Laszczyka, zatytułowany „Zabezpieczenie prawne środowiska pracy trenerów”, a wcześniej opublikowany w czasopiśmie „Asystent Trenera”.

W dzisiejszych czasach możliwość profesjonalnego wykonywania pracy przez trenerów uwarunkowana jest oprócz, rzecz jasna, merytorycznego przygotowania również odpowiednim zabezpieczeniem prawnym „środowiska pracy”. Powyższa uwaga dotyczy również wykonywania pracy przez inne osoby związane z branżą piłkarską, w szczególności zawodników, w tym zawodników niepełnoletnich, działaczy piłkarskich, czy osób zajmujących się zarządzaniem klubami i akademiami piłkarskimi. Osoby te powinny być w pełni skupione wyłącznie na wykonywanej pracy, bez zaprzątania sobie głowy innymi aspektami związanymi z wykonywaną profesją. Moje kilkuletnie doświadczenie w zawodzie radcy prawnego pokazuje jednak, że to właśnie m.in.: brak prawidłowego zabezpieczenia prawnego „środowiska pracy” uniemożliwia skupienie się tych osób wyłącznie na profesjonalnym wykonywaniu pracy i niejednokrotnie hamuje rozwój kariery sportowej. W niniejszym artykule postaram się nakreślić niektóre problemy prawne pojawiające się w czasie wykonywania pracy przez trenerów piłki nożnej oraz odpowiedzieć na najczęstsze pytania Czytelników zgłaszane w ostatnim czasie za pośrednictwem fanpage Asystenta Trenera.

Czy prawo związkowe PZPN reguluje kwestie zatrudniania trenerów?
Tak. Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje nowa uchwała zarządu PZPN dotycząca zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerami piłki nożnej. Uchwała rozróżnia profesjonalne i amatorskie kontrakty trenerskie. Zasady wskazane w uchwale powinny być stosowane w kontraktach trenerskich zawieranych pomiędzy klubami i trenerami zarówno na szczeblu rozgrywek krajowych, jak i wojewódzkich. Zapisy uchwały powinny być również odpowiednio stosowane do umów zawieranych między wojewódzkimi związkami piłki nożnej, a trenerami świadczącymi usługi trenerskie na rzecz ich reprezentacji. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy stosunek zatrudnienia będzie podlegał ochronie prawa związkowego PZPN. Dopuszczone zostały bowiem do obrotu również inne umowy niż kontrakt trenerski regulowany wskazaną uchwałą zarządu PZPN. Mogą to być zwykłe umowy cywilnoprawne zawierane zgodnie z Kodeksem Cywilnym, gdzie przyjęta jest powszechna zasada swobody umów, czy też umowy o pracę podlegające bardziej restrykcyjnym uregulowaniom Kodeksu Pracy. Ponadto, możliwe jest również świadczenie usług trenerskich w ramach wykonywanej przez trenera jednoosobowej działalności gospodarczej czy nawet przy pomocy np.: spółki prawa handlowego. Co oczywiste, nie ma przeciwskazań do zawierania umów mieszanych, czyli np.: umów o pracę do których zastosowanie będą miały w pierwszej kolejności przepisy Kodeksu Pracy. Umowy takie mogą być przecież uzupełnione o przepisy prawa związkowego PZPN, co w konsekwencji wprowadzi dodatkową ochronę prawną dla trenerów piłki nożnej.

Zabezpieczenie prawne środowiska pracy trenerów - część 2

Zabezpieczenie prawna środowiska pracy trenerów - część 3

Powrót

Powered by CuteNews
Statywy KARO Sportsystems

Partnerzy

Partnerzy Merytoryczni

Statywy z kamerą KARO Sportsystems LongoMatch logo