Napisz do nas

kontakt

Zachęcamy do kontaktu z marką TrainerPRO! Zapewniamy, że żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi. Informacje ogólne: biuro@trainerpro.pl

czytaj dalej

Dla Klubów

oferta dla klubów

Marka TrainerPRO przygotowała dla Klubów piłkarskich w całej Polsce – począwszy od Ekstraklasy, na IV lidze kończąc – szeroki zakres wsparcia, profesjonalizującego ich funkcjonowanie.

czytaj dalej

Idea projektu

idea projektu

Mijają kolejne lata, jednak w polskiej piłce nożnej nadal dokonują się zmiany ledwie pozorowane lub należące do kategorii przemian kosmetycznych. Postrzeganie futbolu wciąż bazuje na...

czytaj dalej
Program do analizy taktycznej - LongoMatch

Aktualności

2015
22
kwietnia

Licencja UEFA Pro - klucz do szczebla centralnego

Dodane 22.04.2015 przez TrainerPRO

 

Przed kilkoma miesiącami Polski Związek Piłki Nożnej zmienił przepisy, dotyczące uprawnień trenerskich, umożliwiających pracę na szczeblu centralnym. Od sezonu 2015/16 licencja UEFA Pro będzie potrzebna nie tylko do prowadzenia drużyny na poziomie Ekstraklasy, I ligi, ale - to nowość - również II ligi. Tym samym liczba Trenerów, posiadających prawo do zatrudnienia w trzeciej najwyższej klasie rozgrywkowej, zmniejszyła się diametralnie.

Istnieją jedynie dwie możliwości, pozwalające szkoleniowcowi - legitymującemu się licencją UEFA A - na przejęcie zespołu w II lidze. Po pierwsze, zachowano okres przejściowy dla Trenerów, którzy obecnie pracują z drużynami na tym szczeblu rozgrywkowym. To rozsądny zapis, ponieważ nie można z powodu zmian w regulacjach odbierać miejsca pracy. Oczywiście, w pewnym momencie ten punkt straci rację bytu. W polskich warunkach, znając działania klubowych oficjeli, istnieje obawa o rychłe wymazanie z rejestru tego przywileju. Drugi przypadek to awans z drużyną trzecioligową do wyższej klasy rozgrywkowej. Sprawa jasna i oczywista. Naturalnie, oba kazusy obligują Trenerów do uzupełnienia trenerskich uprawnień w ciągu dwóch lat.

Omawiając zagadnienia uprawnień, warto zatrzymać się w kilku interesujących miejscach. Przyjrzyjmy się najpierw strukturze szkolenia Trenerów na podstawie licencji UEFA. Posiłkujemy się schematem graficznym ze źródła, czyli oficjalnej strony internetowej PZPN.

Przed kolejnym sezonem - uwzględniając wspomnianą powyżej korektę - będą obowiązywały następujące zasady przyporządkowania licencji do szczebli rozgrywkowych:

 • Ekstraklasa --> UEFA Pro
 • I liga --> UEFA Pro
 • II liga --> UEFA Pro
 • III liga --> UEFA A/PZPN A
 • IV liga --> UEFA A/PZPN A
 • Liga okręgowa --> UEFA B/PZPN B
 • Klasa A --> UEFA B/PZPN B/UEFA C
 • Klasa B --> UEFA B/PZPN B/UEFA C
 • Klasa C --> UEFA C/PZPN C

 

 • Centralna Liga Juniorów --> UEFA A/PZPN A
 • Ligi regionalne juniorów --> UEFA B/PZPN B
 • Zespoły do lat 12 --> UEFA C
 • I liga futsalu/kobiety --> UEFA A/PZPN A

 

Niebawem zajmiemy się tematyką kryteriów przyjęcia na kursy trenerskie, jednak dziś prezentujemy jeszcze listę wszystkich Trenerów w Polsce z licencją UEFA Pro oraz UEFA A. Zawiera ona 686 nazwisk, a my polecamy zwrócenie uwagi na numer 132.

Powrót

Powered by CuteNews
Statywy KARO Sportsystems

Partnerzy

Partnerzy Merytoryczni

Statywy z kamerą KARO Sportsystems LongoMatch logo PrawoPiłkarskie.pl logo

Główny Partner Medialny

Goal.pl logo